„Mayday! Mayday! Mayday!“
S tímto záchranným signálem by se v praxi asi nechtěl setkat nikdo z nás. Značí totiž krajní nouzi, ohrožení života. V některých státech se dokonce jeho zneužití trestá vysokými pokutami až odnětím svobody.
Výraz „Mayday“ je mezinárodně používán od roku 1923. Vděčíme za něj radiotelegrafistovi Fredericku S. Mockfordovi, který byl od svých nadřízených pověřen návrhem záchranného kódového slova.
Stalo se tak na londýnském letišti Croydon Airport, které dříve zastávalo roli hlavního letiště britské metropole. Pro vojenské účely bylo však přestavěno v době druhé světové války a většina civilní dopravy byla poté přenesena na dodnes fungující Heathrow Airport.
Z etymologického hlediska má slovo původ ve francouzské frázi „M’aider“ znamenající „pomoz mi“. Právě mezi Británii a Francií v době ustanovení cestovalo nejvíce letadel.
Aby nedošlo k nedorozumění, je volání „Mayday“ zpravidla třikrát zopakováno.

Jan Jesenský – z popraviště na pitevnu a zpět
Anatomie je lékařská disciplína zkoumající přirozenou makroskopickou stavbu těla. Jedná se o složený latinský termín, jehož doslovný překlad zní „roz-“ (ana-) „řezat“ (temno), což byl