Typy spoření, část první

V době rostoucí inflace, která nás v současnosti postihuje se spousta lidí začíná zajímat o možnosti zhodnocení prostředků. Tou konzervativnější možností je tzv. spoření, které se vyznačuje nízkým rizikem a vysokou likviditou (možnost výběru), je tak vhodné pro opatrné osoby ale i jako vysoce likvidní složka portfolia investora.

V ČR máme oproti eurozóně v této oblasti jednu velkou výhodu. Naše centrální banka – ČNB nezaspala a briskně reaguje zvyšováním svých úrokových sazeb. Tyto míry mají totiž přímý vliv na úročení našich prostředků ve spořících produktech, o této problematice ale zas někdy příště.

1. Spořící účet

Spořící účet je nejzákladnějším typem spoření s garantovaným výnosem a velkou likviditou (možnosti výběru). V poslední době se tyto produkty potýkali s posměchem kvůli nízkým úrokovým sazbám, ale to se pomalu začíná měnit. Již pár měsíců nejsou výjimkou úroky přesahující 3 % za rok. Některé spořící účty pak dokonce disponují službami těch běžných, jako jsou platby nebo platební karty. Naším tipem je spořící účet Creditas Spořicí účet +, který nyní disponuje akční úrokovou sazbou 3,6 % ročně.

Možná byste namítli, že úrokovou sazbu může mít i běžný účet. Je pravda, že historicky i běžné účty disponovali úrokem už to, ale bohužel neplatí.

2. Vkladní knížka

Nástroj starý snad jako banky samy. Dnes již postupně odcházející produkt stále některé bankovní domy nabízejí. Důležitou roli u tohoto produktu hraje kniha vkladů ve fyzické podobě, která může činit tento produkt zajímavým zejména z estetického hlediska (např. jako dárek vnoučeti), výnosnost produktu je pak ale na druhou stranu dosti horší. Vybíráme pro Vás tedy dětskou vkladní knížku od Poštovní spořitelny s úrokovou sazbou 0,5 % za rok.

3. Termínovaný vklad

U termínovaných vkladů jsou krom úroků velice důležité také výpovědní lhůty. Jedná se o bezrizikové zhodnocení Vašich prostředků, u kterých víte, že je nebudete po danou dobu potřebovat. Většinou je určenou pro majetnější klienty, neboť jsou u něho časté minimální vklady pohybující se i okolo 100 000 Kč. Pro menší střadatele zde máme ČSOB termínovaný vklad na 12 měsíců s úrokovou mírou 3 % a minimálním vkladem 5 000 Kč.

Další blogy

Počátky hromadné dopravy v Praze

Autobusy, tramvaje, metro a lanovka či dokonce přívozy – to vše můžeme využít při cestách po hlavním městě. Byly však doby, kdy občané neměli na

Střídání času

Málokterým tématům je v médiích věnována taková pozornost jako energetické krizi, pandemii a válečnému konfliktu na Ukrajině. Snahy o řešení právě těchto palčivých problémů však

Dějiny metru

Všichni z nás jistě pamatují používání pravítka ve školních lavicích, čímž si v rámci základního stupně vzdělání musel každý projít. Pozastavili jste se však někdy

Kryty civilní obrany v Hradci Králové

Zatímco pražské podzemí je protkáno sítí metra, které je každodenně vytíženo školáky, pracujícím obyvatelstvem a turisty, pod povrchem východočeské metropole – krajského města Hradec Králové

Kapitalisté z hmyzí říše

V padesátých letech minulého století, raném období komunistické nadvlády v Čechách, patřilo mezi hlavní snahy KSČ očernit svoje nepřátele, odpůrce a lidi potencionálně režimu nebezpečné.